Zaleťte si do Bologne! Letenky z Bratislavy od 26€

letenky bologna

Bologna patrí medzi najkrajšie talianske mestá a tiež je považovaná za hlavné mesto gastronómie. Bolonské špagety si tu však nepýtajte. Letenky do Bologne priamo z Bratislavy sú v ponuke už od 26 eur. 

Čo vidieť v Bologni

Bologna má svoje osobité čaro, ktorým si opantá každého cestovateľa. Má šikmú vežu ako Pisa, vodné kanály ako Benátky a menej turistov než Florencia. 

Bologna je jedno z najbohatších miest Talianska, a to nie len ekonomicky, ale aj historicky. V Bologni bola založená najstaršia univerzita na svete, kde študoval i Umberto Eco. Vďaka univerzite Bologna získala prezývku “La Dotta¨(vzdelaná). Tu však zoznam jej prívlastkov zďaleka nekončí. Miestni ju nazývajú “La Rossa¨ (červená) a pri pohľade na jej historické budovy hneď pochopíte prečo. Sú totiž postavené z červenej tehly a stali sa typickým symbolom mesta. Nemožno zabudnúť na vynikajúcu bolonskú kuchyňu, odkiaľ pochádza prívlastok “La Grassa¨ (tlstá). 

Ak plánujete krátky eurovíkend v niektorom z európskych miest, Bologna je skvelou voľbou. Dokonca sa nemusíte obávať, že vám výlet znepríjemní počasie. Až 45 kilometrov ulíc v Bologni je krytých historickými arkádami, ktoré vás ochránia pred dažďom a prevedú celým historickým centrom mesta. Môžete si tak nerušene vychutnať posedenie na kávičke alebo nákupy v miestnych obchodoch. 

Srdcom Bologne je tepna Via Indipendenza. Ulicou pokračujte až k námestiu Piazza Maggiore, kde pyšne stojí Basilica San Petronio. Stavba je piatym najväčším kostolom na svete a napriek tomu, že je stále nedokončená, na kráse jej to vôbec neuberá. Ďalším frekventovaným námestím je Piazza di Nettuno s Neptúnovou fontánou, ktorej dominantou je socha Neptúna držiaca trojzubec. Zdá sa vám, že ste tento trojzubec už niekde videli? Máte pravdu, do svojho loga si ho zvolila automobilka Maserati, ktorej domovom je práve Bologna. 

Symbolom mesta sa stali stredoveké veže Asinelli a Grisenda. Obe veže sú šikmé a z ich vrcholkov sa otvárajú nádherné panorámy. Veže majú viac ako 900 rokov a v minulosti poslúžili ako predloha pri stavbe Dvojičiek v New Yorku. Podobných veží bolo kedysi v meste približne 180, dnes sa ich zachovalo už len zopár. 

Bolonské špagety nečakajte

Bologna je preslávená vynikajúcou kuchyňou a je rodiskom mnohým kulinárskych špecialít. Bolonské špagety si tu však nepýtajte. Tie, nielenže nepochádzajú z Bologne, ale dokonca ani z Talianska. Pre miestnych obyvateľov je paradox, že sú preslávení jedlom, ktoré ani nie je ich. Miestnou špecialitou je omáčka, ktorá sa nazýva ragú. Oficiálny názov je Ragù alla bolognese, keďže pochádza z oblasti Emilia Romagna, kde sa nachádza i Bologna.