Barcelona: Katalánska perla

Fascinujúca architektúra s chrámom Sagrada Familia v popredí, pouliční umelci, prechádzky bulvárom La Rambla, pláže Stredozemného mora a neskutočne lahodné pochúťky. To všetko a ešte omnoho viac ponúka tento katalánsky poklad. 

Barcelona je hlavné mesto Katalánska a druhé najväčšie mesto Španielska. Turisti ju milujú najmä pre jej pulzujúcu energiu, ktorú tu cítiť na každom kroku. Obľúbený je predĺžený víkend v Barcelone, ako aj letná dovolenka. Metropola má čo ponúknuť i mimo sezóny - pamiatky, vynikajúce jedlo, prechádzky romantickými uličkami.  To je dôvodom, prečo je vyhľadávanou celoročnou destináciou. 

Pohladenie všetkých zmyslov

Jedinečnú atmosféru dodávajú mestu samotní obyvatelia. Natrafíte tu na talentovaných umelcov, mladých a starších tešiacich sa zo života a oslavujúcich každý deň. Už len prechádzka uličkami Barcelony, dýchanie miestneho vzduchu a vychutnávanie si tunajšej atmosféry je fantastickým zážitkom. 

Miestna kuchyňa je skutočným gastronomickým zážitkom pre chuťové poháriky. Typickým španielskym jedlom je paella, ktorá sa pripravuje na niekoľko spôsobov. Môžete si ju vyskúšať z ryže alebo rezancov, s mäsom alebo morskými plodmi, ochutenú zeleninou alebo šafranom. K obľúbeným jedlám patria pikantné klobásky chorizo alebo sušená šunka Jamon Serrano. Ako ľahký obed sú ideálne plnené toritllas, čo sú typické chlebové placky. V horúcich mesiach vás schladí španielska paradajková polievka gazpacho podávaná za studena. Zo Španielska pochádzajú i slávne tapas, teda malé jednohubky, ktoré sa podávajú na milión spôsobov. Samotnú kapitolu predstavujú španielske vína typický nápoj na horúce letné večery - sangria, ktorý je vo svete veľmi obľúbený. 

Na súčasnej podobe Barcelony sa najviac podpísal geniálny architekt Antoni Gaudí. Jeho rukopis možno vidieť na mnohých miestach. Umelcovým najznámejším dielom je Sagrada Familia (Chrám Svätej Rodiny), ktorý je nesporne najznámejšou pamiatkou a ozdobou Barcelony. Stavebné práce začali už v roku 1882 a pokračujú dodnes, keďže dielo stále nie je dokončené. Prepracované detaily a veľkoleposť tejto stavby vás očaria na prvý pohľad. 

Ďalším majstrovským dielom, ktoré Gaudí daroval Barcelone, je secesný dom Casa Batlló, ktoré vás zavedú do staviteľovho fantazijného sveta. V rozľahlom Park Güell (Guellov park) budete zase obdivovať prírodné motívy zhmotnené v architektúre a mozaiky z glazovaných keramických črepín, pri ktorých sa vám doslova zastaví dych. 

Barcelona bola inšpiráciou pre mnohých umelcov zvučných mien, ktorých diela zdobia miestne galérie. V dlhom zozname sa nachádzajú také mená, ako Salvador Dalí, Joan Miró alebo Pablo Picasso. Práve jeho múzeum je tým najnavštevovanejším v meste. 

Pulzujúci život preteká celým bulvárom La Rambla, ktorý je povinnou zastávkou každého turistu. Rozkošné kaviarničky, skvelé reštaurácie, pouliční umelci, ktorí sa snažia zaujať pozornosť okoloidúcich. 

Neďaleko natrafíte na známu barcelonskú tržnicu - Mercat de la Boqueria z 19. storočia. Pestrofarebné kvety, ovocie, zelenina, čerstvé ryby, olivy a katalánska šunka pritiahnu všetky vaše zmysly. 

Pokračujte ďalej smerom ku gotickej štvrti Barri Gòtic, ktorá sa rozprestiera neďaleko La Rambla. Barri Gòtic je viac ako 2000 rokov duchovným centrom Barcelony. Jej dominantou je katedrála La Seu, ktorá patrí k tým najkrajším stavbám v Barcelone. 

Štvrť La Ribeira bola v minulosti významným obchodným centrom mesta. Nadchne vás predovšetkým úchvatným kostolom Basílica de Santa Maria del Mar

Raj pre futbalových fanúšikov

I futbalovým fanúšikom má Barcelona čo ponúknuť. Sledovaniu futbalového zápasu priamo zo štadióna Camp Nou, domovského štadióna FC Barcelona, sa len tak niečo nevyrovná. Vo svete patrí k najväčším štadiónom tohto druhu. Ak sa práve nejaký významný zápas nekoná, nevadí. Môžete si aspoň užiť interaktívnu prehliadku štadióna Camp Nou Experience.