Letenky na Maltu v zime od 22 eur

letenky malta

Malta je malý ostrov, ale vďaka 7000 ročnej histórii je toho k videniu naozaj veľa. Nádherná príroda a unikátne historické a kultúrne pamiatky. A prečo sa oplatí navštíviť Maltu v zime? Máme tu výborné letenky s odletom z Bratislavy už od 25 eur. 

Malta sa dá opísať ako jedno veľké prírodné múzeum. Z histórie ostrova sa toho zachovalo mnoho a môžete sa tak zoznámiť s unikátnymi historickými pamiatkami, vydať sa po stopách sv. Pavla, alebo si pozrieť miesta, kde maltézski rytieri bránili kresťanstvo. 

Na rozlohe iba 316 m2 narazíte na pamiatky, z ktorých je mnoho zapísaných na zozname svetového dedičstva UNESCO. Paláce, barokové mestečká, kamenné chrámy alebo pevnosti maltézskych rytierov sú iba zlomok toho, čo všetko Malta ponúka. Vedeli ste, že miestne megalitické chrámy sú dokonca staršie ako pyramídy v Egypte?

Pýchou Malty je hlavné mesto Valletta, ktoré sa ukrýva za vysokými hradbami a kedysi slúžilo ako pevnosť maltézskych rytierov. Na projektovaní mesta sa podieľal jeden z najlepších staviteľov svojej doby a to na príkaz samotného pápeža. Valletta patrí medzi posledné zachované opevnené mestá v Európe. Za hradbami mesta sa nachádza Katedrála sv. Jána, ktorá je pomenovaná po Jánovi Krstiteľovi, patrónovi maltézskeho rádu. Celé stáročia tu bola ukrytá vzácna relikvia - svätcova pravá ruka. Aby sa v tom čase nedostala do rúk Napoleona, bola prevezená na iné miesto. Dnes sa údajne nachádza v Čiernej Hore. Ďalšou významnou pamiatkou vo Vallette je Grand Master’s Palace (Palác veľmajstra), ktorý je zasadený priamo v srdci mesta a kedysi slúžil ako hlavné sídlo johanitov. V súčasnosti palác slúži ako úrad prezidenta a sídlo maltského parlamentu. 

Neďaleko Vallety sa nachádza jedno z najvýznamnejších archeologických nálezísk na svete - Hypogeum Hal Saflieni. Podzemný chrámový komplex vznikol približne pred 6000 rokmi, kedy sa na Malte stavali aj ďalšie megalitické chrámy. Komplex tvorí asi dvadsať na seba nadväzujúcich jaskýň, chodby, pohrebné sály a obetné jamy. 

Tie najkrajšie fotky z Malty pochádzajú z neďalekého ostrova Gozo, ktorý je známy nádhernými útesmi a jaskyňami. Unikátnym prírodným úkazom je jaskyňa Modré dieťa pripomínajúca veľký bazén lemovaný skalami. Nájdete tu i slávnu jaskyňu Kalypso, kde podľa legendy napísal Homér svoje dielo Odyseu.